Matka wynalazków?

 

 

Wszystko zaczęło się w Chinach 

 

  Zongh Guo - Państwo Środka 

  Jest to oficjalna  chińska nazwa kraju. Określenie to wyraża przekonanie, że to właśnie tu zaczęła się cywilizacja i stąd pochodzi wszystko co wartościowe, co zostało cudzoziemcom udostępnione, lub przez nich zapożyczone bądź zwyczajnie skradzione.

 

 Wszystkim nam powszechnie wiadomo, że papier i proch strzelniczy wynaleziony został w Chinach. Lecz to tylko kropla w morzu rozmaitych chińskich pomysłowości.

 

 

 

 

 

 

 

 


Wynaleziono w Chinach

 

1. Kompas IV w. p.n.e., a zatem magnetyzm ziemi i także siatkę geograficzną (II w p.n.e.). 85 r. - Europa: 1190 r.

2. System dziesiętny w zapisie liczb XIV w. p.n.e.  - Europa: X w.

3. Papier II w. p.n.e. - Europa: XII w.

4. Druk 868 r. - Europa: 1440 r.

5. Proch 868 r. - Europa XIII w.

6. Taczka I w.  - Europa 1220 r.

7. Chomąto III w p.n.e.  - Europa VI w.

8. Pług skibowy Chiny III w. p.n.e.   - Europa XVII w.

9. Soczewka 940 r.

10. Komorowa śluza kanałowa 825 r.

11. Zegar mechaniczny z wychwytem i napędem wodnym w 724 r.

12. Papierowe pieniądze w IX w.

13. Liczydło w II w. p.n.e. - w Rzymie w I w.

14. Ster rufowy w III w. p. n. e. - Europa XVII w.

15. Alkohol destylowany w III w – Europa XIII w

16. Żeliwo w IV w. p.n.e. – w Skandynawii  IX w.

17. Rotor (jak w helikopterze) w IV w. n.e. – Europa XIX w.

18. Sejsmograf II w. - w Europie XIX w.

19. Zapałki VI w. – Europa XVI w.

20. Opis krążenia krwi II w – w Arabii XIII w., W Europie XVII w.

21. Latawiec V- IV w. p.n.e. – w Europie XVI w.

22. Rakieta i rakieta wielostopniowa w XII w. – w Europie XIV w.

23. Druk drzeworytowy

24. Okręty o kadłubach podzielonych grodziami wodoszczelnymi na komory.

 

 


Pismo chińskie

 

  Chińskie pismo wygląda jak przypadkowe kreski, kropki, haczyki składające się na dziwne krzaczki. Jeden znak chińskiego alfabetu reprezentuje jedną sylabę lub jest częścią wielosylabowego słowa. Pismo chińskie składa się z około 50 000 znaków, wypracowanych w toku długiej ewolucji.

  W języku współczesnym ponad 95% objętości tekstów w codziennej prasie i popularnych książkach jest pisane przy użyciu 5-6 tysięcy najczęściej używanych znaków.

  Nic prostszego -  wystarczy się nauczyćok. 5000 znaków ("krzaczków"), żeby biegle czytać.

  Osobę, która zna mniej niż 2000 znaków uznaje się za analfabetę.

 

  Początki pisma chińskiego i jego ewolucja

1.       Powstanie pisma chińskiego szacuje się na przynajmniej  4,5 tys. lat temu. Dowodem na to jest znaleziony w starożytnych ruinach w Pingliangtai w prowincji Henan czarny ceramiczny fragment kołowrotka z białymi znakami, liczący około 4500 lat i uznany za najstarszy  zabytek pisma chińskiego.

2.       Napisy na kościach wróżebnych – inskrypcje na skorupach żółwi i kościach zwierzęcych wykonywane podczas procesu wróżenia w epoce Shang; ponieważ znaki ryto ostrym narzędziem, miały one proste, surowe kształty. Zidentyfikowano ok. 3 tys. znaków. W użyciu pojawiło się 3,5-3,2 tys. lat temu.

3.       Napisy na brązach – napisy na naczyniach z brązu pochodzących z epok Shang i Zhou; znaki mają łagodniejsze, choć wyraziste kształty. Pojawiają się kilkaset lat po inskrypcjach wróżebnych.

4.       Pismo wielkopieczęciowe – pismo używane w państwie Qin przed zjednoczeniem Chin, które stało się podstawą dla ujednoliconego systemu pisma w Cesarstwie Chińskim. Powstało w ok. VIII w. p.n.e. Jego znaki ryto za pomocą rylca na paskach wygładzonego bambusa. Pod koniec epoki Zhou wynaleziono pędzel pisarski, którym pisano na bambusie, jak i na jedwabiu.

5.       Pismo małopieczęciowe – ujednolicone, ozdobne pismo wprowadzone po zjednoczeniu Chin za rządów Qin Shi Huangdi, czyli pierwszego cesarza w III w. p.n.e.

6.       Pismo kancelaryjne – wprowadzone do szerokiego użytku u schyłku Zachodniej Dynastii Han. Od niego wywodzą się kolejne odmiany pisma. Pojawiło się równolegle z pismem małopieczęciowym w III w. p.n.e., ale było bardziej dopasowane do pisania pędzlem. Niedługo po jego wprowadzeniu wynaleziono papier, który zastąpiły dotychczasowe materiały. Ważniejsze teksty ryto w kamieniu według wzoru wykaligrafowanego na papierze. Pismo kancelaryjne kończy ewolucję pisma chińskiego jako systemu znaków, aż do uproszczenia w latach 1950.  (Źródło – wikipedia)

Copyright © 2014 My Joomla Site.
Designed by mixwebtemplates